Bateria jest źródłem zasilania roweru elektrycznego. Zaopatruje silnik w energię elektryczną, która jest potrzebna do wspomagania zasilania podczas jazdy na rowerze. Nic więc dziwnego, że często dyskutuje się i „mówi się” o baterii do eBike. Jaka jest różnica między bateriami? Jak daleko można posunąć się przy całkowicie naładowanej baterii? O czym musisz pamiętać o przechowywaniu? To najczęściej zadawane pytania.

Czym wyróżniają się baterie litowo-jonowe?

Akumulatory litowo-jonowe należą do najnowocześniejszych i najczęściej używanych akumulatorów w rowerach elektrycznych. Dzięki wysokiej gęstości energii mogą magazynować więcej energii i są stosunkowo lekkie. Opieramy się na technologii litowo-jonowej dla wszystkich naszych akumulatorów.

Jak długo wytrzymuje bateria?

Baterie litowo-jonowe mają również długą żywotność. Pakiety zostały zaprojektowane z myślą o wielu trasach, odległościach i latach użytkowania. Inteligentny elektroniczny system zarządzania akumulatorami chroni akumulatory litowo-jonowe przed zbyt wysokimi temperaturami, przeciążeniem i głębokim rozładowaniem. Dokładna długość życia jest jednak niemożliwa do przewidzenia. Żywotność baterii zależeć będzie głównie od charakteru i czasu trwania obciążenia, na jakie jest narażona.

Jak możesz wpłynąć na żywotność?

Aby uzyskać jak najdłuższą żywotność baterii, użytkownicy muszą przestrzegać tylko kilku prostych zasad dotyczących ochrony, transportu i przechowywania. Obejmują one przechowywanie baterii w suchym otoczeniu i ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych w temperaturze pokojowej około 15 ° do 20 ° C. Idealny poziom naładowania akumulatora wynosi od 30% do 60%. Idealnie akumulator powinien być ładowany w temperaturze pokojowej. Podczas transportu e-roweru ważne jest, aby wyjąć akumulator z roweru i bezpiecznie przechowywać go w samochodzie.

Jakie środki ostrożności należy podjąć zimą?

Ogólna zasada mówi, że zimna pogoda zmniejsza wydajność baterii. Właśnie dlatego zimą w temperaturach poniżej zera wskazane jest odczekanie do momentu, zanim wyruszysz, przed podłączeniem do swojego roweru elektrycznego naładowanej i przechowywanej w temperaturze pokojowej. Jeśli eBike nie był używany przez dłuższy czas – na przykład zimą – akumulator powinien być przechowywany w suchym i chłodnym otoczeniu o pojemności od 30% do 60% pojemności ładowania.

Jak najlepiej ładować akumulatory?

Z ogniwami litowo-jonowymi można ładować tak krótko, jak chcesz, niezależnie od ich stanu naładowania. Zintegrowany system zarządzania akumulatorem w połączeniu z ładowarką  chroni akumulator przed przeciążeniem podczas ładowania. Dlatego bardzo istotne by zakupić akumulator razem z oryginalną ładowarką. Przerwanie procesu ładowania nie powoduje uszkodzenia akumulatora. Należy pamiętać, że akumulatory eBike powinny być ładowane tylko za pomocą odpowiedniej ładowarki, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, a roszczenia z tytułu gwarancji lub gwarancji mogą wygasnąć.