Jak poprawnie odczytać rozmiar koła roweru?

Rozmiar koła rowerowego odczytujemy z opony. Oznaczenie możemy znaleźć na boku opony rowerowej w formacie zawierającym cyfry.

Przykładowo rozmiar 26 x 4.0 – odczytamy następująco:

Pierwsza liczba, czyli 26 odnosi się do zewnętrznej średnicy opony (podana w calach), natomiast druga 4.0 do szerokości. 

Każda marka opon rowerowych ma dokładnie opisany rozmiar i szerokość. Jeśli szukamy nowej opony do roweru i chcemy przeliczyć rozmiar opony z cali na centymetry, musimy pamiętać, że 1 cal to dokładnie 2,54 centymetra. 

Jaką manetkę gazu wybrać?

Głównym celem manetki w e-rowerze jest zapewnienie elektrycznego wsparcia podczas podróży. Jest ona niezwykle przydatna nie tylko, gdy chcemy osiągnąć wyższą prędkość, ale także podczas pokonywania trudnych podjazdów. Manetki możemy podzielić na: kciukowe i twist. Wybór manetki gazu jest kwestią indywidualną, a jej wybór pozostawiamy naszym klientom.

Poniżej przedstawiamy wymienione przez nas manetki gazu do rowerów.

Manetka kciukowa

Manetka twist 

Napęd przedni czy tylni? 

Wybór napędu zależny jest od roweru, jaki posiadamy. Jeśli mamy rower z przerzutkami w piaście tylnej np. Shimano Nexus 3, 7 lub 8, bądź przekładnie planetarne np. SRAM – wybieramy napęd przedni.

Jeśli mamy przerzutki zewnętrzne, możemy montować każdy napęd na tył. Na silnik można zamontować kasetę od 7 do 12 biegów. 

Rodzaje hamulców

W przypadku kiedy mamy hamulce hydrauliczne bądź klamkomanetki (zintegrowane przerzutki z hamulcem w jednej dźwigni) to wybieramy czujniki hamulcowe. W innym przypadku jeśli mamy hamulce typu V brake mechaniczne lub inne na linkę – wybieramy klamki hamulcowe.

Poniżej znajdują się wymienione przez nas rodzaje hamulców.

Klamkomanetki

Hamulce hydrauliczne 

Support 

Tutaj mamy dwa najczęściej pojawiające się modele: Hollowtech i kwadrat. Poniżej film pokazujący różnice.