Rower elektryczny – ile kosztuje, jak działa i inne podstawowe informacje

Rower elektryczny stanowi alternatywę dla doskonale znanego nam roweru tradycyjnego. W przeciwieństwie do niego nie jest on napędzany jedynie siłą mięśni człowieka, ale również energią elektryczną. W jaki sposób działa taki pojazd? Co warto wiedzieć na jego temat? Ile kosztuje rower elektryczny? A także dla kogo są rowery elektryczne? O tym będziemy pisać w tym artykule.

Jak działa i jak obsługuje się rower elektryczny?

Kluczowymi elementami napędzającymi rower elektryczny są silnik elektryczny, a także bateria i elektroniczny kontroler, który steruje pracą całego pojazdu. Z wyjątkiem tych wyróżnionych części rower nie różni się w zasadzie od tradycyjnego roweru.

Jak możemy się domyślić jednym z najważniejszych komponentów roweru elektrycznego jest oczywiście bateria, która pozwala na zastąpienie siły napędowej produkowanej przez człowieka. Bateria litowo-jonowa, która jest używana również w nowoczesnych telefonach komórkowych (w rowerach jest oczywiście znacznie pojemniejsza i wydajniejsza), wystarcza na przejechanie nawet kilkudziesięciu kilometrów trasy na jednym ładowaniu. Zasięg baterii, czyli długość trasy jaka możemy pokonać na jednym ładowaniu może się znacząco różnić w zależności od stylu jazdy oraz stopnia wspomagania silnika. Przy oszczędnej jeździe i pojemnej baterii, zasięg może osiągnąć nawet ponad 100 kilometrów.  Zaleca się jej wymianę po około 600-800 ładowaniach.

Nowoczesny silnik elektryczny, który umożliwia użytkowanie energii zgromadzonej w baterii, jest energooszczędny, co pozwala na dłuższe korzystanie z pojazdu bez konieczności ponownego ładowania. Ile kosztuje przejechanie 100 km, dzięki jego pracy? Ogólny rachunek na przejazd takiego dystansu wynosi około 1 zł, którą trzeba wydać ładując baterię. Koszty zużycia energii są w rowerze elektrycznym bardzo niskie. Silnik elektryczny zamontowany w piaście koła roweru umożliwia osiągnięcie prędkości  25 – 50 km/h bez większego wysiłku, a jego moc mieści się zwykle w granicy 250 – 500 wat, choć można także dostać mocne silniki o mocy 1000 wat i więcej.

Rower elektryczny zasada działania

Rower elektryczny nie uniemożliwia użytkownikowi napędzania go do działania w sposób tradycyjny – siłą ludzkich nóg. Wręcz przeciwnie! Silnik elektryczny możemy włączać, gdy czujemy się osłabieni, nie chcemy zmęczyć się na stromych podjazdach lub chcemy uzyskać wyższą prędkość poruszania się. Elektryka zainstalowana w elektrycznym rowerze daje nam możliwość podróżowania rowerem z ograniczoną intensywnością pedałowania. A jeśli mamy ochotę możemy na jakiś czas całkowicie wyłączyć silnik elektryczny i cieszyć się jazdą jak na zwyczajnym, mechanicznym rowerze.

rower elektryczny 1000W
Rower elektryczny E-bike Cube 48V 1000W

Regulacje prawne dotyczące jazdy na rowerze elektrycznym w Polsce – to musisz wiedzieć!

W aktualnie obowiązującej ustawie Prawo o ruchu drogowym zamieszczona definicje roweru. Zgodnie z zapisem rower to:

Pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Jak widzimy rowery elektryczne spełniające powyższe wymagania zakwalifikowane są zgodnie z prawem do tej samej grupy co rowery tradycyjne, co oznacza, że do poruszania się nimi po drogach publicznych nie wymaga uprawnień jak posiadanie prawa jazdy czy też nie wymaga zakupu ubezpieczenia OC. A co z rowerami, które posiadają mocniejsze silniki i rozwijają większą prędkość? Wówczas rower taki zakwalifikowany jest do kategorii motoroweru (warunek to maksymalna prędkość 45 km/h oraz silnik o mocy nie większej niż 4000 wat. Jednak w wielu rowerach elektrycznych istnieje możliwość ustawienia ograniczenia maksymalnej prędkości oraz mocy silnika, dzięki czemu może kwalifikować się do poruszania się po drogach publicznych na takich samych zasadach jak zwykły rower, nawet jeśli wyposażony jest w komponenty przekraczające te limity.

Ile kosztuje rower elektryczny?

Cena roweru elektrycznego jest zależna od parametrów technicznych, jakości komponentów, a także marki. Obecnie dobry rower elektryczny można kupić za 5000 – 10000 złotych. Cenę zakupu takiego roweru można jednak znacznie zredukować. Coraz więcej osób przekonuje się do modyfikacji własnego roweru, czyniąc go rowerem elektrycznym za zaprawą zestawów posiadających wszystkie niezbędne komponenty jak sterownik, silnik, bateria, okablowanie, manetka gazu itd. Dobre, markowe zestawy oferowane są w cenach około 2500 – 3500 zł. Rower taki w niczym nie ustępuje rowerowi elektrycznemu zakupionemu w sklepie. Ze względu na wciąż wysokie ceny rowerów elektrycznych, dla wielu zakup zestawu do przerobienia roweru na elektryczny to jedyne wyjście.

Typy rowerów elektrycznych

Nie ma specjalnego rozróżnienia rowerów elektrycznych, odmiennego niż jest to w przypadku tradycyjnych rowerów. Elektryczne mogą być rowery miejskie, rowery trekkingowe, rowery szosowe, czy rowery górskie. Wszelkie elementy składające się na elektryczny napęd w rowerze można zaadoptować do praktycznie każdego roweru, dzięki czemu każdy z kolaży, może użytkować rower wspomagany elektrycznie bez względu na rodzaj uprawianego kolarstwa. Miejskie rowery jak i trekkingowe są jednak najbardziej popularne jeśli mowa o wersji elektrycznej. Elektryczny rower dostępny jest także w każdej wersji rozmiaru. Zarówno gotowe rowery jak i te powstałe po konwersji tradycyjnego mogą posiadać dowolny rozmiar ramy jak i kół – najczęściej spotykane koła w rozmiarze 27,5″ oraz 29″. W mniejszym zakresie koła 26″.

rower elektryczny

Dodatkowe wyposażenie na rowery elektryczne – co trzeba, a co powinieneś posiadać?

Nie istnieją żadne przepisy, które wymagałyby na rowerzyście posiadania dodatkowych akcesoriów czy wyposażenia na rowerze elektrycznym, poza tymi, które dotyczą tradycyjnych rowerów. Chodzi tutaj o takie elementy jak:

  • oświetlenie białe lub żółte z przodu (ciągłe lub migające),
  • czerwony odblask tylny oraz światło tylne czerwone (ciągłe lub migające),
  • działający hamulec (przynajmniej jeden),
  • sygnał ostrzegawczy (np. dzwonek, trąbka).

Wiadomo jednak, że średnio na rowerze z silnikiem (e-bike) poruszamy się szybciej, dlatego ryzyko ewentualnych wypadków jest większe. Wobec tego cykliści nie powinni zapominać o takim wyposażeniu jak kaski rowerowe. Na rowerze MTB, enduro czy rowerach zjazdowych wymaga się zamkniętego kasku jak i ochraniaczy na kolana i łokcie.

Serwisowanie rowerów elektrycznych

Czynności serwisowe sprowadzają się praktycznie do tych samych, stosowanych dla rowerów tradycyjnych. W przypadku awarii urządzenia wchodzącego w skład osprzętu elektrycznego wymagany będzie serwis dedykowany rowerom elektrycznym i najczęściej polegał będzie na wymianie części. Nie są to jednak elementy eksploatacyjne czy awaryjne jak inne, które wymagają corocznych kontroli i smarowania (łańcuch, napęd, piasty kół, stery itp.).

Podstawowe elementy roweru elektrycznego

Baterie

Baterie w rowerze elektrycznym odpowiadają za gromadzenie energii elektrycznej i przekazywanie jej do silnika. W zależności od tego jak pojemna jest bateria, rower będzie posiadał inny zasięg na wspomaganiu elektrycznym. Większe baterie pozwolą na dłuższe wyprawy rowerowe, będą jednak wymagały dłuższego ładowania. Pojemność baterii określa się jednostką Ah (amperogodzina) lub Wh – watogodzina. Większość dostępnych na rynku baterii posiada pojemność w zakresie 250 – 600 Wh. Bateria może być przystosowana do montażu na ramie roweru lub do bagażnika. Bateria znacznie wpływa na wagę roweru ze względu dość sporej masy własnej.

Silniki

Silniki elektryczne do roweru to urządzenie, które bezpośrednio wspomagają jazdę rowerzysty podczas pedałowania. Urządzenia te są zwykle umiejscawiane w piaście kół lub w okolicy mechanizmu korbowego. Silniki umieszczane w piaście koła są rozwiązaniem bardzo popularnym, co ważne umożliwiają zaadoptowanie osprzętu elektrycznego do tradycyjnego roweru. Silniki w ramie czy mechanizmie korbowym są konstrukcjami specjalnymi, spotykanymi jedynie w gotowych rowerach elektrycznych. Moce silnika elektrycznego w rowerze są różne, w większości dostępnych modeli znajdziemy silniki o mocy od 200 do 1000 wat. Im mocniejszy silnik tym szybciej będzie zużywał baterię, uwzględniając oczywiście intensywny styl jazdy. Większość rowerów elektrycznych posiada panel sterowania, który umożliwia nałożenie blokady, która wyłącza wspomaganie jazdy po osiągnięciu przez silnik mocy 200W, celem dostosowania pojazdu do obowiązującego w Polsce prawa.

miejski rower elektryczny