Rowery elektryczne to nie tylko rowery miejskie. Bardzo często możemy spotkać się z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami, takie jak rowery górskie MTB. Dowiedz się czym są rowery elektryczne MTB i dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem.

Czym jest rower elektryczny mtb?

Czym jest więc rower elektryczny MTB? Jest to rodzaj roweru górskiego wyposażony w elektryczne wspomaganie. Dzięki naszemu pedałowaniu, rower zwiększa moc, natomiast gdy przestaniemy pedałować wspomaganie przestaje działać. Rowery górskie czy MTB charakteryzują się przede wszystkim kołami, które gwarantują odpowiednią amortyzację i przyczepność do jazdy po szlakach górskich. Stosunkowo duże koła w modelach MTB, dzięki większej powierzchni umożliwiają znacznie większą przyczepność, szczególnie na trudnym, nierównym czy mokrym podłożu. Rowery elektryczne MTB wyposażone są w koła o grubym bieżniku, co minimalizuje ryzyko poślizgu podczas jazdy i hamowania. Odpowiednia amortyzacja jest bardzo ważna dla rowerów górskich. Wpływają na ogólny komfort użytkowania roweru oraz na uniknięcie kontuzji. Rowery elektryczne MTB posiadają również wytrzymałe ramy, które ograniczają drgania i są odporne na uszkodzenia.

Konstrukcja roweru mtb

Rowery elektryczne mtb wyposażone są w silnik elektryczny, który jest wbudowany w ramę przy korbie. Rower zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym. Ważną kwestią jest wspomaganie elektryczne, działa tylko i wyłącznie podczas pedałowania. Przy ruchu pedałem, silnik dodaje mocy, dlatego podczas jazdy mamy odczucie jazdy jak na tradycyjnym rowerze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego roweru MTB? Najważniejszym elementem jest wspomaganie roweru. Przy zakupie warto pamiętać, że rower elektryczny wspomaga cały proces pedałowania, nie zastępuje go. Oznacza to, że silnik pracuje wówczas gdy pedałujemy. Kolejną rzeczą jest silnik. W przypadku rowerów elektrycznych MTB warto szukać modeli, które są wyposażone w silnik centralny. Dzięki temu masa równomiernie się rozkłada i mamy poczucie jazdy na rowerze górskim. W sklepach możemy znaleźć również modele z silnikami w przedniej lub tylnej piaście, natomiast sprawdzają się one głównie do jazdy miejskiej lub rekreacyjnej. Dla osiągania lepszych wyników warto wybrać silniki o mocy co najmniej 250W. Ważnym aspektem jest również kwestia zasilania, czyli akumulatora. Najlepiej, jeżeli będzie on umieszczony w centralnej części roweru np. w dolnej rurze ramy. Podobnie jak w przypadku silnika, wpływa to na równomierne rozłożenie masy. Sam akumulator waży około 2,5 – 3 kg, co stanowi dodatkowe obciążenie. W przypadku rowerów elektrycznych najczęściej stosowane są baterie litowo-jonowe z uwagi na swoje właściwości. Ich wytrzymałość głównie określana jest w liczbie cykli ładowania. Najczęściej stosowane są baterie, których wytrzymałość szacuje się na około 800 cykli.

Rower elektryczny MTB – zasięgi

Zasięg roweru elektrycznego to wartość, która określana jest na podstawie ilości kilometrów wspomagania osiąganego na jednym, pełnym naładowaniu akumulatora. Jaki zasięg oferują rowery elektryczne MTB? Jest to oczywiście zależne od wielu aspektów. Do najważniejszych czynników, które wpływają na zasięg rowerów elektrycznych na jednym naładowaniu możemy zaliczyć: pojemność akumulatora, masa rowerzysty, sprawność silnika, teren po którym się poruszamy, rodzaj opon oraz temperatura otoczenia. Można więc powiedzieć, że zasięg jaki będzie miał rower elektryczny będzie zależny od jego użytkownika i stylu jazdy.

Dla kogo przeznaczony jest rower MTB?

Rower elektryczny MTB to świetne rozwiązanie dla fanów jazdy po górskich szlakach. Oferuje to co nowoczesne rowery górskie z dodatkowym wspomaganiem w postaci silnika elektrycznego. Dla doświadczonego rowerzysty, rowery MTB pozwolą trenować szybkiej i pokonywać większe trasy. Dzięki rowerowi elektrycznemu MTB możesz zaoszczędzić energię i zwiększyć komfort jazdy. Ten model rowerów nie jest jednak przeznaczony tylko dla profesjonalistów. Będą również dobrym rozwiązaniem dla osób, dla których górskie tereny były wcześniej mniej dostępne. Jazda na e-biku MTB nie wymaga dużego przygotowania czy formy fizycznej. Możesz z niego korzystać niezależnie od wieku czy swoich możliwości kondycyjnych.

Wybierz rower elektryczny MTB jeżeli:

  • Chcesz porzucić asfaltowe drogi na rzecz ścieżek górskich.
  • Chcesz jeździć po wysokich terenach górskich, ale na tradycyjnym rowerze brakuje Ci siły.
  • Chcesz rozpocząć jazdę rowerem po trudniejszych trasach.

Podsumowując, rower elektryczny MTB polecany jest każdej osobie, której zależy na komfortowej jeździe po zróżnicowanym i wymagającym terenie. Idealne rozwiązanie dla osób aktywnych, lubiących jazdę po górach. Decydując się na zakup roweru elektrycznego MTB warto zwrócić uwagę m.in na parametry silnika, odpowiednią amortyzację czy dopasowanie kół do trudnych terenów górskich. Przyczepność oraz bezpieczne pokonywanie przeszkód to główne aspekty, które odróżniają rowery MTB od pozostałych e-bików. Sprawdź dostępne modele rowerów elektrycznych.