Rowery elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Niemal codziennie na ulicach miast możemy spotkać osoby, które wybrały je, aby dotrzeć do pracy, szkoły lub na umówione spotkanie. Ich powodzenie wynika z unikalnego połączenia szybkości, bezpieczeństwa, ekonomii, a jednocześnie dbałości o środowisko naturalne, gdyż nie emitują szkodliwych spalin. To głównie dlatego tak często zastępują nie tylko tradycyjne jednoślady, ale również samochody, autobusy bądź tramwaje.

Wzrost liczby użytkowników sprawia jednak, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących tych pojazdów. Jedno z nich ma związek z tym, jak należy ładować rower elektryczny.

Ładowanie roweru elektrycznego – to trzeba wiedzieć

Ładowanie roweru elektrycznego nie jest skomplikowanym zagadnieniem. Z pewnością poradzi sobie z nim każdy, kto przynajmniej raz ładował popularne urządzenia, jak smartfon czy laptop. Warto jednak wiedzieć, jak robić to mądrze oraz jakich błędów unikać. Pomoże nam to nie tylko dłużej cieszyć się jazdą i lepszym stanem baterii, ale także wyeliminuje groźne awarie czy wypadki.

Gdzie ładować rower elektryczny?

Rower elektryczny bez problemu możemy naładować wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do gniazdka z prądem. Może to być zatem garaż, dom, mieszkanie, a nawet miejsce pracy. Kolejnym rozwiązaniem jest stacja ładowania rowerów elektrycznych. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy często wybieramy się w dalsze trasy. Pierwsza rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to sprawdzenie, czy konkretny model baterii do roweru nie został wyposażony w stacyjkę. W takim przypadku, za każdym razem przed przystąpieniem do ładowania, trzeba przekręcić kluczyk, aby pojazd zaczął się ładować.

Optymalny poziom naładowania baterii

Kolejna kwestia to poziom, do jakiego ładujemy baterię w rowerze elektrycznym. Ta naładowana w 100 procentach to oczywiście dłuższa jazda, jednak optymalny poziom wynosi między 80 a 90%. Dzięki temu akumulator przez dłuższy czas pozostanie w lepszym stanie, a to przełoży się na komfort użytkowania. Skąd jednak takie wyznaczniki? Otóż baterie posiadają ogniwa, które w pełni naładowane szybciej się zużywają.

Ładowanie roweru elektrycznego przed pierwszym użyciem

Zakup roweru elektrycznego to z pewnością dla wielu osób fascynujące wydarzenie. Zanim jednak przystąpimy do jego użytkowania i wybierzemy się w trasę, na początku koniecznie należy sprawdzić, jaki jest poziom naładowania baterii. Jeżeli okaże się, że akumulator byłby w pełni rozładowany, może dojść do przeciążenia ogniw. Warto zatem przed pierwszym użyciem naładować baterię do poziomu przynajmniej 50%. Podobna zasada sprawdza się, kiedy nasz rower nie jest używany przez dłuższy czas.

W okresie zimowym, a także wtedy, kiedy rower elektryczny długo stoi na przykład w garażu, to przynajmniej raz na kwartał warto rozładować go do optymalnego poziomu 20%, a potem naładować do stopnia, który przedstawiono powyżej (wspomnianych 80-90%).

Jak długo ładować rower elektryczny?

Od razu należy podkreślić, że to, jak długo należy ładować rower elektryczny, uzależnione jest w dużej mierze od tego, jaki model wybierzemy. Nie ma tutaj sztywnej reguły, a rozpiętość czasu może być naprawdę spora. Pierwsze ładowanie baterii jest zawsze nieco dłuższe i trwa około 6 do 8 godzin. Jeżeli chodzi o kolejne, to tutaj różnice w czasie ładowania mogą wielu zaskoczyć, bowiem wynoszą od 2 do 6 godzin. Czas ładowania zależny jest przede wszystkim od mocy zasilacza i pojemności silnika.

Jak dbać o baterię, aby przedłużyć jej żywotność?

Zakup roweru elektrycznego dla wielu osób może być sporą inwestycją, dlatego warto zadbać o to, aby przez możliwie najdłuższy czas działał niezawodnie. Sercem pojazdu jest oczywiście bateria, która po pewnym czasie będzie się zużywać. Istnieją jednak bardzo proste sposoby, aby skutecznie przedłużyć jej żywotność. Kluczowe znaczenie mają warunki, w jakich ładujemy rower, a także przechowujemy baterię. Ważne jest, by nie narażać jej na działanie zbyt niskich lub wysokich temperatur, gdyż to może przyczynić się do zmniejszenia jej pojemności.

Kolejna kwestia to przestrzeganie czasu ładowania. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie zostawiać roweru podłączonego do ładowania na przykład na całą noc, kiedy idziemy spać. Bardzo ważne jest także używanie wyłącznie oryginalnych ładowarek. Mimo że zamienniki są z jednej strony tańsze, a z drugiej na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, to jednak ich używanie może negatywnie wpłynąć na stan baterii, a tym samym całego pojazdu. Wiele baterii do roweru elektrycznego wyposażonych jest m.in. w wbudowany system BMS, chroniący przed przeładowaniem wyładowaniem, a także zwarciem lub przegrzaniem. Dzięki nim ładowanie będzie procesem nie tylko wyjątkowo łatwym, ale także bezpiecznym.

Sprawdź dostępne baterie w naszym sklepie.

Podsumowanie
Rowery elektryczne to coraz popularniejsze pojazdy, a ich ładowanie nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach, aby z jednej strony zachować podstawowe standardy bezpieczeństwa, a z drugiej zadbać o baterię i tym samym kondycję roweru. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim optymalny czas ładowania, odpowiednie przechowywanie baterii, jak również używanie wyłącznie oryginalnych części.