Napęd elektryczny w rowerze to zespół wszystkich elementów, które wyróżniają go od tradycyjnego roweru. Myśląc o napędzie elektrycznym mamy na myśli głównie takie podzespoły jak silnik i bateria, które wspomagają pracę rowerzysty podczas jazdy i współpracują z tradycyjnym rowerowym napędem jak mechanizm korbowy, łańcuch, kaseta, przerzutki. 

Aby jednak silnik wraz z akumulatorem był wygodny w obsłudze i dawał użytkownikowi jak najwięcej komfortu cały zestaw elektryczny do roweru składa się z większej ilości elementów, które w całości stanowią kompletny zestaw, umożliwiający czerpanie maksimum frajdy z roweru elektrycznego – gotowego od producenta lub własnoręcznie przerabianego za pomocą specjalnych zestawów do konwersji roweru na elektryczny.

Elementy napędu elektrycznego do roweru

Wśród podzespołów, dzięki, którym możliwe będzie stworzenie kompletnego roweru elektrycznego znajdują się: silnik elektryczny do roweru – silnik zamontowany jest w piaście koła przedniego lub tylnego (do wyboru), bateria (w naszych zestawach oferowane są markowe baterie litowo-jonowe Samsung, Sony lub Panasonic), manetka gazu (manetka kciukowa lub typu twist), zestaw przewodów łączących wszystkie podzespoły, wyświetlacz LCD (nasze oferują 5 funkcji prędkości, pomiar dystansu, temperatura), kontroler, sensor PAS. Taki zestaw tworzy kompletny napęd elektryczny do roweru, który dodatkowo w naszej ofercie wzbogacony jest o akcesoria jak instrukcja montażu zestawu, wideo z prezentacją dla ułatwienia przeprowadzenia samodzielnego montażu, ładowarka do ładowania baterii, klamki hamulcowe oraz kasetę marki Shimano.

napęd elektryczny do roweru

Rowerem elektrycznym można poruszać się w każdych warunkach pogodowych. Zarówno elementy elektryczne jak i okablowanie jest wodoszczelne dzięki czemu nie trzeba martwić się, że napęd elektryczny zostanie uszkodzony podczas opadów. Poniżej krótki opis dwóch najważniejszych elementów e-roweru – silnika elektrycznego i baterii litowo-jonowej.

Silnik w piaście – tył czy przód?

Silnik elektryczny do roweru najczęściej montuje się w piaście przedniej bądź tylnej. Pierwszy wariant idealnie sprawdzi się w przestrzeni miejskiej. Wyróżnia go prosta budowa, a w zestawieniu z baterią zamocowaną na bagażniku zapewnia dobre rozłożenie masy. Rozwiązanie nie ogranicza również funkcjonalności tylnej piasty, dzięki czemu masz możliwość zainstalowania dowolnego rodzaju i wielkości kasety bądź przerzutki zintegrowanej z piastą. Zaletą silnika zamontowanego w przednim kole roweru jest też niższa cena.

Droższą, ale mającą wiele zalet, opcją jest silnik zamontowany w tylnym kole roweru. Wybór tego rodzaju montażu zapewni rowerzyście lepszą przyczepność w porównaniu z przednim kołem. Większa przyczepność przydaje się podczas jazdy po mokrej nawierzchni lub po bezdrożach. Jeśli robisz wycieczki poza miastem, to zastanów się, czy rower z napędem elektrycznym w tylnej piaście nie będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Minimalizuje ono możliwość wystąpienia poślizgu przy większych prędkościach, a także dodaje e-rowerowi sportowego charakteru.

Często klienci pytają o wrażenia z jazdy i czym one się różnią. W przypadku silnika montowanego w tylnej piaście rowerzyście wydaje się, że wiatr wieje mu w plecy. Z kolei jadąc rowerem mającym zamontowany silnik w przedniej piaście, ma się wrażenie, że ciągnie nas do przodu jakaś niewidzialna siła.

Bateria litowo-jonowa

Najpopularniejszą opcją są baterie litowo-jonowe, które wykorzystywane są m.in. w telefonach lub laptopach. Są lekkie, ale za to wydajne i bezawaryjne, dlatego też używa się ich tak chętnie w wielu urządzeniach.

To, jaki dystans uda Ci się pokonać na jednym ładowaniu, zależne jest od pojemności wybranego akumulatora – od tego też zależy czas ładowania baterii. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Wpływ na to ma też: waga rowerzysty, ukształtowanie terenu (na długich podjazdach bateria szybciej się wyczerpie), zastosowany stopień wspomagania, rodzaj opon i nawierzchni (większy dystans pokonamy po gładkiej niż po piaszczystej drodze).

Kiedy warto zamontować silnik elektryczny do roweru?

Za tym, by zainstalować silnik elektryczny do roweru, przemawia wiele argumentów. To dobra opcja dla osób, które:

  • chcą szybciej poruszać się po mieście, nie tracąc czasu na stanie w korkach w drodze do pracy;
  • mają gorszą kondycję ze względu na wiek bądź stan zdrowia i chcą jeździć rowerem po górskich szlakach,
  • nie chcą przepłacać za bilety komunikacji miejskiej bądź za paliwo,
  • lubią dalekie, weekendowe wycieczki rowerowe,
  • nie przepadają za komunikacją miejską lub mieszkają poza miastem i mają problemy z dojazdami,
  • chcą cieszyć się jazdą rowerem bez zmęczenia.

Zalety montażu silników do rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków – nic w tym dziwnego, ma ono wiele zalet. Przesiadając się na e bike, zyskujesz:

  • komfort jazdy – rowerem elektrycznym dojedziesz wszędzie szybciej i wygodniej,
  • codzienną dawkę ruchu, co pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję,
  • oszczędności – nie płacisz za bilety na przejazd, paliwo bądź OC i ubezpieczenie auta,
  • czas – nie stoisz w korku, nie czekasz na spóźniony środek komunikacji miejskiej ani nie tracisz cennych minut na szukanie miejsca parkingowego,
  • ekologiczne rozwiązanie – nie będziesz już generować żadnych spalin.

 

Co więcej, na rynku – jak i w naszym sklepie – można znaleźć gotowe modele i zestawy do konwersji. Jeśli nie chcesz kupować kolejnego jednośladu, wybierz tę drugą opcję.